Spis treści
1. Jakie problemy w związkach najczęściej się pojawiają?
2. Skąd się biorą problemy w związkach?
3. Jak porozumieć się z partnerem?
Problemy w związkach dotykają właściwie wszystkich par. Nawet partnerzy, którzy bardzo się kochają i szanują, niestety czasem mierzą się z kryzysem. Niektórzy postrzegają trudne momenty jako okazję do wzmocnienia więzi i rozwoju, inni jednak nie potrafią poradzić sobie ze wzajemnymi napięciami. Zatem jak porozumieć się z partnerem?
1. Jakie problemy w związkach najczęściej się pojawiają?
Chociaż każda sytuacja konfliktowa ma indywidualny charakter, a jej źródło i szczegóły mogą się różnić między parami, to jednak wiele z nich tak naprawdę przeżywa podobne trudności w relacji. Jakie problemy w związkach pojawiają się najczęściej?
Komunikacja
Polega na porozumiewaniu się i wymianie informacji, pozwala na zrozumienie punktu widzenia drugiej osoby. Często wśród partnerów występuje niezdolność lub niechęć do uznania innego światopoglądu. Problemem jest także wyrażanie uczuć, emocji i potrzeb.
Zdrada
Związana jest ze złamaniem ustalonych w związku zasad oraz naruszeniem zaufania. Wywołuje intensywne i trudne emocje: złość, nienawiść, smutek. Niezdolność do ich wspólnego przepracowania może trwale zniszczyć relację.
Trudności w sferze intymnej
Intymność i bliskość są bardzo ważnymi składnikami udanej relacji, a ich brak z reguły wiąże się z trudnościami w innych sferach funkcjonowania. Brak poczucia bezpieczeństwa i bliskości emocjonalnej w codziennym życiu przekłada się na niechęć do aktywności seksualnej, której nieobecność skutkuje frustracją i rozpadem więzi.
Nierozwiązane konflikty
Sprawy z przeszłości, które pozostają nierozwiązane, często są przyczyną bieżących konfliktów. Stłumione emocje, uraza i żal dają o sobie znać przy okazji różnych sytuacji. Często sprzeczka o błahostkę przeradza się w wypominanie przeszłości.
Zazdrość
Sama w sobie jest zjawiskiem naturalnym, problem pojawia się, gdy jest nieuzasadniona i obsesyjna. Często u podłoża leży lęk przed utratą lub odrzuceniem oraz własne niskie poczucie wartości.
Indywidualne trudności partnerów
Obecność indywidualnych trudności wyzwala problemy w związkach, zwłaszcza gdy partner nie potrafi lub nie chce sobie z nimi poradzić oraz odrzuca chęć pomocy. Przynoszenie do domu stresu z pracy, nałóg, zmaganie się z zaburzeniami psychicznymi, czy trudną sytuacją finansową – to tylko przykłady sytuacji, które mają destruktywny wpływ na związek.
2. Skąd się biorą problemy w związku?
Związek to połączenie dwóch odrębnych istot. Każda ma swoją historię i doświadczenia, a często to właśnie te różnice sprawiają, że pojawiają się problemy w związku. Partnerzy mogą mieć odmienną osobowość, temperament oraz poglądy. Niektórzy są również obarczeni niesprzyjającym wzorcem funkcjonowania związku powielanym na podstawie relacji swoich rodziców. Jako ludzie zmieniamy się z wiekiem i może się okazać, że po jakimś czasie dwie osoby nie potrafią już się zgrać. Zdarzają się też nieoczekiwane wydarzenia (np. śmierć dziecka, choroba członka rodziny), w których obliczu para nie zapewnia sobie odpowiedniego wsparcia. W tym wszystkim kluczową rolę odgrywa brak rozmowy, unikanie pewnych tematów oraz brak ustalonych zasad i reguł związku.
3. Jak porozumieć się z partnerem?
Związek to nie tylko motylki w brzuchu, lecz także ciężka praca. Amerykański psycholog John Gottman wyznaczył siedem dobrych praktyk, które warto zastosować w relacji:
- Aktualizujcie swoje mapy świata – bądźcie na bieżąco ze swoimi sprawami i dążcie do ciągłego powiększania wiedzy na swój temat.
- Pielęgnujcie sympatię i podziw – koncentrujcie się na dobrych stronach, a trudności starajcie się przepracować i wybaczyć. Dostrzegajcie zalety związku i partnera.
- Zwróćcie się ku sobie i stwórzcie wspólny front – dbajcie o potrzeby i emocje drugiej połówki. Pamiętajcie, żeby Wasze działania nie krzywdziły, a wnosiły pozytywną wartość do życia drugiej osoby.
- Ulegajcie swoim wpływom – to zdolność do wspólnego podejmowania decyzji, szacunek do innego punktu widzenia oraz akceptowanie kompromisów.
- Rozwiązujcie problemy, które możecie rozwiązać – ważne, aby nie zamiatać problemów pod dywan, a aktywnie dążyć do poradzenia sobie z nimi.
- Pokonajcie paraliżujący konflikt – zastanówcie się nad źródłami trudności i poprzez pełną empatii komunikację starajcie się znaleźć rozwiązania korzystne dla dwóch stron.
- Odnajdźcie poczucie wspólnoty – każdy z was ma swoje życie i role, które musi pełnić. Nie zapominajcie jednak o tym, że jesteście partnerami i macie wspólne cele, marzenia i wyzwania. Znajdujcie czas tylko dla siebie, aby pielęgnować bliskość i uczucia.
4. Bibliografia.
- Gottman, J. (2006). Siedem zasad udanego małżeństwa. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Griffin, E. (2003). Podstawy komunikacji społecznej. Gdańsk: GWP
- Problemy i trudności w związkach. Jak budować zdrową i harmonijną relację? Pozyskano z:https://psychoklinika.pl/oferta-poradni/poradnik-problemy-i-trudnosci-w-zwiazkach-jak-budowac-zdrowa-i-harmonijna-relacje/ (dostęp 23.09.22r.)
- Stewart, J. (2000). Mosty zamiast murów. O komunikowaniu się miedzy ludźmi. Wydawnictwo Naukowe PWN
- Typowe problemy małżeństw i par. Pozyskano z: https://psychologia.edu.pl/obserwatorium-psychologiczne/1119-typowe-problemy-malzenstw-i-par.html (dostęp 23.09.22r.)
- Tyszka, Z. (2003). Życie rodzinne – uwarunkowania makro i mikrostrukturalne. Wydawnictwo Naukowe UAM