Spis treści:
1. Najczęstsze psychologiczne problemy polskich emigrantów.
2. Dlaczego emigracja może prowadzić do problemów emocjonalnych i psychicznych?
3. Jak sobie radzić z psychologicznymi problemami na emigracji?
4. Psychoterapia jako sposób radzenia sobie z emigracją.
5. Bibliografia.
Emigracja z Polski w ciągu ostatnich kilku dekad stała się powszechnym zjawiskiem, a razem z nią niestety pojawiły się wyzwania i problemy. Jednym z nich są trudności psychologiczne, z którymi borykają się polscy emigranci.
1. Najczęstsze psychologiczne problemy polskich emigrantów.
Emigracja to stresujące doświadczenie, zwłaszcza jeśli ktoś został zmuszony do opuszczenia kraju np. z powodu niskiego poziomu życia lub braku perspektyw zawodowych.
Najczęstsze psychologiczne problemy polskich emigrantów to:
Szok kulturowy – przeprowadzka to ogromna zmiana, pojawiają się różnice językowe i obyczajowe, co może prowadzić do niezrozumienia, dezorientacji oraz wykluczenia.
Izolacja i samotność – często wyjazd oznacza utratę kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Brak wsparcia emocjonalnego i poczucie samotności mogą prowadzić do poważnych, psychologicznych problemów np. depresji, zaburzeń lękowych.
Stres adaptacyjny – dostosowanie się do nowej kultury i sposobu życia to złożony proces, wymagający czasu i wysiłku.
Problemy związane z pracą – emigranci często podejmują pracę w zawodach, które nie odpowiadają ich kwalifikacjom. Ponadto, trudności z dopasowaniem się do rynku pracy oraz brak znajomości języka wyzwalają frustrację, stres i poczucie porażki.
Kłopoty w relacjach z rodziną i przyjaciółmi – odseparowanie od najbliższych, konflikty oraz ograniczona możliwość porozmawiania są częstym zjawiskiem podczas wyjazdu.
Problemy związkowe – rozłąka niekorzystnie wpływa na relacje międzyludzkie, w tym również na związki i sferę seksualną. Duża odległość i mało okazji do spotkań mogą skutkować zerwaniem więzi.
Trauma i zaburzenia lękowe – emigracja wiąże się z trudnymi doświadczeniami, takimi jak oddzielenie od bliskich, problemy z adaptacją, czy kłopoty finansowe.
Depresja i problemy emocjonalne – przeprowadzka do innego kraju to duże wyzwanie, a brak odpowiedniego wsparcia może prowadzić do depresji. Często Polacy emigrują z nadzieją na lepsze życie, jednak problemy w nowym miejscu mogą wywołać niepokój, smutek i bezsilność.
2. Dlaczego emigracja może prowadzić do problemów emocjonalnych i psychicznych?
Emigracja wiąże się z wieloma wyzwaniami wywołującymi skrajne emocje. Bez wątpienia to sytuacja wyzwalająca stres, niepokój i presję. Osoba musi poradzić sobie z nowymi sytuacjami, a niestety często nie posiada odpowiednich zasobów do tego. Tak więc główną przyczyną problemów emocjonalnych i psychicznych jest brak odpowiedniego wsparcia i możliwości, by porozmawiać o swoich emocjach.
Zdarza się tak, że osoba wyjeżdża samodzielnie, aby zapewnić swoim bliskim lepszą sytuację materialną, jednak nie chce im się żalić, by nie wywoływać w nich poczucia winy. Bywa też tak, że zwyczajnie nie ma ona zaufanych osób, które okażą zrozumienie, a pomoc psychologiczna i medyczna wydaje się niedostępna.
3. Jak sobie radzić z psychologicznymi problemami na emigracji?
Jednym z najważniejszych sposobów poradzenia sobie z problemami psychologicznymi związanymi z emigracją jest skorzystanie ze wsparcia społecznego. Może to obejmować utrzymywanie kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi z kraju np. poprzez rozmowy telefoniczne czy komunikatory internetowe. Dobrze jest także spróbować poznać nowych znajomych w miejscu pobytu. Warto rozejrzeć się w okolicy i poszukać polskich społeczności lub nawiązać kontakt online z osobami o podobnej sytuacji. Da to poczucie zrozumienia, umożliwi wymianę doświadczeń, a także zredukuje poczucie samotności.
Nie można zapomnieć o prowadzeniu zdrowego stylu życia – zbilansowana dieta, sen i aktywność fizyczna pomagają lepiej radzić sobie ze stresem i codziennymi wyzwaniami. Należy znaleźć czas na relaks i swoje pasje, co pozwoli skoncentrować się na pozytywnych rzeczach.
4. Psychoterapia jako sposób radzenia sobie z emigracją.
Dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne są ważnymi aspektami naszego życia. Dlatego, jeśli czujesz się źle, nic Cię nie cieszy, brak Ci sił i nie wiesz, jak poradzić sobie z problemami, koniecznie pomyśl nad konsultacją z psychoterapeutą. Nie obawiaj się o barierę językową lub kulturową, ponieważ możesz skorzystać z wygodnej opcji, jaką jest terapia online. W ten sposób porozmawiasz z polskim specjalistą, niezależnie od miejsca przebywania. Pomoże Ci to przepracować trudności i zastanowić się nad skutecznymi strategiami adaptacji do nowego otoczenia.
5. Bibliografia.
- Firląg-Burkacka, E. (2018). Wsparcie psychologiczne dla emigrantów. “Przegląd Psychologiczny”, 61(3), 471-483.
- Jaworska, N. (2018). Wyzwania i problemy psychologiczne związane z emigracją Polaków. Psychologia Społeczna, 13(2), 217-225.
- Tucholska, M. (2020). Zdrowie psychiczne emigrantów – czynniki ryzyka i sposoby radzenia sobie. “Psychiatria Polska”, 54(4), 777-785.