Spis treści:
1. Jak znaleźć partnera? Gdzie go szukać?
2. Kogo szukamy? Cechy atrakcyjnego partnera.
3. Przykre doświadczenia i trudności w znalezieniu partnera.
4. Jak sobie poradzić, gdy nie możemy znaleźć partnera?
Masz już dość samotnych wieczorów, robienia zakupów tylko dla jednej osoby, czy planowania urlopu w pojedynkę? Być może bardzo chcesz mieć drugą połówkę, jednak ciągle trafiasz na niewłaściwą osobę? To naturalne, aby dążyć do zrealizowania potrzeby bliskości, chcieć posiadać z kimś wyjątkową wieź. Możliwe, że nurtują Cię pytania: „jak znaleźć partnera” i „gdzie znaleźć partnera?”, zapraszamy więc do lektury!
1. Jak znaleźć partnera? Gdzie go szukać?
Metod i miejsc poznania bratniej duszy jest wiele i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jak znaleźć partnera i gdzie go szukać?”. Niektórzy wybierają tradycyjne poszukiwania i w tym celu udzielają się towarzysko na różnych wydarzeniach lub zwyczajnie „bywają” w miejscach np. w kinie, na spotkaniach organizowanych przez znajomych, na premierze spektaklu w teatrze. Głównym celem takich wyjść jest właśnie znalezienie partnera i na to te osoby są nastawione.
Inni zdają się na aranżowane poszukiwanie drugiej połówki – czy to przez biuro matrymonialne, czy to przez zorganizowane, szybkie randki w ciemno (tzw. speed dating).
Wraz z postępem technologicznym znacząca część naszych kontaktów społecznych przeniosła się do Internetu. Nie inaczej jest z poszukiwaniem partnera i coraz większą popularnością cieszą się aplikacje randkowe.
2. Kogo szukamy? Cechy atrakcyjnego partnera.
Mniej istotne jest jednak, jak znaleźć partnera i gdzie, a bardziej liczy się świadomość, kogo szukamy. Zatem przede wszystkim należy się zastanowić, jakie są pożądane przez nas cechy u partnera i co sprawia, że będzie dla nas atrakcyjny.
Jakie są cechy atrakcyjnego partnera i jak znaleźć partnera, który będzie dla nad odpowiedni?
Poniżej prezentujemy listę czynników sprawiających, że czujemy do kogoś sympatię:
Atrakcyjność fizyczna – dzięki niej zwracamy uwagę na kogoś oraz czujemy pociąg seksualny.
Kompetencje – ceni się zwłaszcza osoby, które mają wiedzę, jednak potrafią przyznać się do błędu.
Podobieństwa – są pretekstem do rozmów. Wspólne zainteresowania i poglądy bardzo zbliżają.
Częstotliwość kontaktu – częstsze spotkania budują pewność siebie oraz bezpieczeństwo w relacji.
Ujawnianie informacji o sobie – dzielenie się sekretami pozwala na lepsze poznanie drugiej osoby.
Wzajemność i współpraca – poczucie, że nasza sympatia i zaangażowanie nie są jednostronne.
Komplementy i przysługi – ważne jednak, aby były wyważone, zbyt intensywne mogą wzbudzić nieufność lub poczucie długu.
Adekwatna samoocena – realistyczne spojrzenie na siebie samego.
Komunikacja niewerbalna – zachęcająca mowa ciała np. uśmiech, zerkanie w oczy.
Nie zapominajmy jednak, że ideałów nie ma. Czasem dobrze jest w myśl zalet danej osoby, zaakceptować jej wady – oczywiście o ile nie są dla nas szkodliwe.
3. Przykre doświadczenia i trudności w znalezieniu partnera.
Zdarza się jednak tak, że nie jesteśmy w stanie znaleźć partnera, który byłby dla nas odpowiedni. Trafiamy do toksycznych lub przemocowych związków, które tylko przysparzają nam cierpienia.
Jak znaleźć partnera na lata, skoro ciągle dokonujemy złych wyborów? Jeśli dostrzegamy pewną powtarzalność, to warto się zastanowić, czy na nasze decyzje nie wpływają określone, niesprzyjające wzorce i przykre doświadczenia z przeszłości. Mogą one wynikać np. z doznania traumy lub z wychowania w dysfunkcyjnej rodzinie.
Czasem także nie możemy sobie poradzić z rozpadem wcześniejszego związku, przez co wejście w kolejny jest utrudnione. Nie jest łatwo zapomnieć o kimś, kogo się kochało i bywa, że w każdym kolejnym partnerze szukamy cech poprzedniego – niestety nieskutecznie.
Warto wspomnieć o efekcie błędnego koła – ciąg nieudanych związków może skutkować rezygnacją i wycofaniem, a długotrwałe przebywanie w samotności sprzyja depresji i zaburzeniom lękowym. Bardzo trudno w takiej sytuacji się otworzyć na szukanie bratniej duszy.
Więcej informacji na temat możliwych przyczyn samotności znajdziesz w naszym poprzednim wpisie o samotności.
4. Jak sobie poradzić, gdy nie możemy znaleźć partnera?
Niezrealizowana potrzeba bycia w związku najczęściej wywołuje przykre emocje, spadek samooceny i poczucie samotności. U niektórych pojawi się desperacja, u innych wycofanie. Dobrze jest jednak postarać się zaakceptować bycie singlem i dostrzegać zalety z tego wynikające.
Istotna jest także praca nad poczuciem własnej wartości, nie tylko w kontakcie z innymi, ale także wyrażającej się we właściwej samoocenie i poczuciu kompetencji.
Pamiętajmy, że najtrwalszą relacją jest ta ze sobą i należy ją pielęgnować. Pomocna jest tu autorefleksja, wgląd w swoje myśli, świadomość potrzeb i pragnień. Warto przepracować także indywidualne trudności.
Samodzielna praca nad powyższymi aspektami bywa wyzwaniem, jednak zawsze możesz skorzystać z pomocy terapeuty. To okazja, aby przyjrzeć się Twoim trudnościom, znaleźć ich źródło oraz dezadaptacyjne wzorce, które być może stosujesz. Terapeuta skutecznie wskaże Ci drogę, jak wprowadzać nowe nawyki – nie tylko w codziennym życiu, ale też podczas wchodzenia w relacje z innymi. Warto w pierwszej kolejności zadbać o siebie, ponieważ dobra relacja ze samym sobą to klucz do dobrej relacji z innymi!
5. Bibliografia.
- Korzeniowski, J. Decydujące o sympatii wyznaczniki atrakcyjności interpersonalnej/ zasady wzbudzania sympatii/. Pobrano z: https://docplayer.pl/25178514-Decydujace-o-sympatii-wyznaczniki-atrakcyjnosci-interpersonalnej-zasady-wzbudzania-sympatii.html (dostęp dnia 29.09.22r.)
- Kugler, G. (2015). Upragniony Upragniona. Jak znaleźć partnera na całe życie? Wydawnictwo Gloria 24
- Strzałko, J., Kaszycka, K. (1988). Atrakcyjność fizyczna – obiektywne i subiektywne składowe oceny. Przegląd Antropologiczny, 54, 7-17.